Nie zawsze zajrzysz do księgi
Zarówno umowy ostateczne, jak i przedwstępne muszą być w Niemczech zawierane aktem notarialnym. Warto też wiedzieć, że nie każdy może zajrzeć do ksiąg wieczystych i uzyskać odpis z księgi
Rz: Czy w Niemczech istnieją ograniczenia w nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców?
Christian Schmidt: Nie, nie ma ograniczeń ani obowiązku uzyskania specjalnego zezwolenia na nabycie nieruchomości przez cudzoziemców.
Czy w całym kraju obowiązują takie same przepisy dotyczące nabywania nieruchomości?
Republika Federalna Niemiec jest państwem związkowym. Właściwość ustawodawcza w większości dziedzin prawa, które mają zasadnicze znaczenie w przypadku nabywania nieruchomości, należy do związku, np. prawo cywilne, obrót nieruchomościami gruntowymi, prawo gruntowe, prawo mieszkaniowe, zagospodarowanie przestrzenne.
Oznacza to, że w całych Niemczech obowiązują te same podstawowe przepisy, określone w ustawach, zaś w poszczególnych dziedzinach mogą mieć zastosowanie ustawy obowiązujące w danym kraju związkowym. Tak np. prawo budowlane, z wyjątkiem prawa planowania przestrzennego i urbanistycznego, ustalają poszczególne kraje związkowe. Mają one także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta