Może zniknąć zasada przesuwania się hipotek
Szykuje się rewolucja w księgach wieczystych: jedna hipoteka umowna zamiast zwykłej i kaucyjnej, zwolnione miejsce po wygaśnięciu hipoteki do dyspozycji właściciela nieruchomości, możliwość zamiany wierzytelności zabezpieczonej hipoteką na inną wierzytelność tego samego wierzyciela – to tylko niektóre z proponowanych zmian
Rz: Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o księgach wieczystych, który zakłada m.in., że hipoteki będą mogły zabezpieczać więcej niż jedną wierzytelność. Co to oznacza w praktyce w porównaniu z dzisiejszymi możliwościami?
Krzysztof Zarębski: Przyjęty przez Radę Ministrów i skierowany do Sejmu
29 grudnia 2008 r. projekt ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz niektórych innych ustaw przewiduje daleko idące zmiany w obecnych regulacjach dotyczących hipoteki.
W pierwszej kolejności należy wskazać, że zniknie dotychczasowy podział na hipoteki zwykłe i kaucyjne. Te pierwsze stanowiły zabezpieczenie określonej wierzytelności o ustalonej kwocie, natomiast kaucyjne ustanawiane były na zabezpieczenie wierzytelności w nieustalonej jeszcze wysokości do wysokości określonej sumy. W praktyce osoba zaciągająca kredyt hipoteczny często zmuszona była do ustanawiania dwóch hipotek – zwykłej na zabezpieczenie kredytu oraz kaucyjnej na zabezpieczenie odsetek od kredytu. Takie rozwiązanie zwiększało koszty ustanowienia hipoteki, które ponosi kredytobiorca.
Według projektu powstanie tylko jeden rodzaj hipoteki umownej. Jej kształt zbliżony będzie do obecnej hipoteki kaucyjnej. Jedna hipoteka będzie mogła zatem stanowić zabezpieczenie kilku wierzytelności, np. dwóch kredytów wraz z wymagalnymi i przyszłymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta