Czytelnicy pytają, GPP odpowiada: Wysokość wynagrodzenia to tajemnica
W naszej firmie druki ZUS RMUA roznoszą szefowie działów. Dostają je w kadrach. Do tej pory druki były pakowane w zamknięte koperty. Ostatnio jednak kadrowa wręczyła je luzem. Czy co do zasady można ujawniać wysokość zarobków?
Nie. Jedną z podstawowych zasad prawa pracy jest poszanowanie dóbr osobistych pracowników. Mówi o tym art. 111 k.p. Ochronę dóbr osobistych gwarantują art. 23 i 24 k.c. Natomiast ujawnienie przez pracodawcę bez zgody zainteresowanego wysokości jego wynagrodzenia może stanowić naruszenie dobra osobistego w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego (uchwała Sądu Najwyższego z 16 lipca 1993 r., I PZP 28/93).
Rozpowszechnienie informacji dotyczących wysokości pensji narusza również przepisy ustawy o ochronie danych osobowych. Co do zasady obowiązek zachowania w tajemnicy wynagrodzeń podwładnych spoczywa jedynie na pracodawcy. Jednak niektórzy pracownicy mają dostęp do danych dotyczących wysokości wynagrodzeń i nie stanowi to naruszenia prawa. Dotyczy to np. kadry kierowniczej oraz osób pracujących w księgowości czy kadrach.
Podstawa prawna:
– art. 111 kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)