Nie stawisz się na wezwanie, możesz zapłacić karę do 2600 zł
Na podatnika, który nie stawi się na wezwanie organu podatkowego albo odmówi składania wyjaśnień, może być nałożona kara porządkowa. Grozi ona także niesubordynowanemu pełnomocnikowi, świadkowi i biegłemu
Do stosowania tego środka dyscyplinującego wszystkich uczestników postępowania podatkowego czy kontrolnego uprawniają urzędników skarbowych art. 262 – 263 ordynacji podatkowej (op). Pamiętajmy, że nałożenie kary porządkowej nie wyklucza możliwości zastosowania innych środków przymusu przewidzianych w przepisach szczególnych. Utrudnianie przeprowadzania czynności kontrolnych może też być powodem wszczęcia postępowania karnoskarbowego.
Kiedy można stosować, a kiedy nie
Regulacje dotyczące kary porządkowej zawarte są w dziale IV op Postępowanie podatkowe. Na mocy art. 292 tej ustawy stosuje się ją również w trakcie prowadzonej przez organ podatkowy kontroli podatkowej. Nie ma natomiast podstawy prawnej do nałożenia kary porządkowej w toku czynności sprawdzających.
Dlatego też zignorowanie wezwania organu podatkowego do stawienia się lub wykonania określonej czynności, dopóki nie wynika ono z prowadzonego przez ten organ postępowania podatkowego lub kontrolnego, nie jest zagrożone karą porządkową. Taka postawa podatnika może natomiast spowodować wszczęcie postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej, gdzie ewentualnie może znaleźć zastosowanie instytucja kary porządkowej.
Nie stosuje się jej również w razie przesłuchania strony, które zgodnie z art. 199 op organ podatkowy ma prawo przeprowadzić wyłącznie za jej zgodą....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta