Zwolnienie lekarskie nie przedłuży próby
Próba to czas, w którym pracodawca może ocenić przydatność pracownika do zajmowania konkretnego stanowiska, a pracownik przetestować warunki pracy. Ten czas nie oznacza, że zatrudniony ma mniej praw w porównaniu z innymi rodzajami angaży
Równość uprawnień wynika ze sfery samego stosunku pracy – pracownik ma np. prawo do urlopu. Dotyczy też sfery świadczeń z ubezpieczenia społecznego. Zatrudniony na próbę może bowiem iść na płatne zwolnienie lekarskie.
Przypominam, że umowa na okres próbny jest umową terminową. Maksymalny czas jej trwania wynosi trzy miesiące i w tych granicach strony same decydują, na jaki okres ją zawierają. Umowa taka może poprzedzać każdy inny rodzaj umowy. Zatem zarówno na czas określony, jak i na nieokreślony, jak również taką na czas wykonania określonej pracy.
Jest to szczególny rodzaj umowy. Jednak pomimo posiadania wielu cech specyficznych jest ona zatrudnieniem w rozumieniu kodeksu pracy. Czas jej trwania wlicza się do wszystkich uprawnień pracowniczych, które wiążą się z ciągłością zatrudnienia.
Ustanie z upływem czasu
Jako umowa terminowa także i ta rozwiązuje się z upływem czasu, na jaki została zawarta. Przed tą datą każda ze stron może dokonać wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia uzależniony jest od długości okresu, na jaki strony umowę zawarły....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta