Czy gminny urzędnik może sobie dorabiać
Taki pracownik nie może podejmować pracy pozostającej w sprzeczności lub związanej z zajęciami, które wykonuje w ramach obowiązków służbowych
Asumpt do poniższych rozważań dało skierowane do redakcji pytanie, czy doradca zawodowy w urzędzie pracy może podjąć dodatkowe zatrudnienie jako nauczyciel w szkole zawodowej i czy musi powiadomić o tym dyrektora urzędu oraz uzyskać jego zgodę na dodatkową pracę?
Wolność pracy i wykonywania zawodu
Ta pozornie błaha kwestia dotyka podstaw ustroju RP i fundamentalnych zasad prawa pracy. Chodzi o zapisaną w konstytucji (art. 65), kodeksie pracy (art. 10 § 1 k.p.) oraz w dokumentach i umowach międzynarodowych (deklaracji praw człowieka ONZ, pakcie praw gospodarczych, społecznych i kulturalnych ONZ, konwencji nr 122 MOP dotyczącej polityki zatrudnienia i w Europejskiej Karcie Społecznej) zasadę wolności pracy i wolności wykonywania zawodu, którą wymienione akty zapewniają każdemu człowiekowi. Jej pochodną jest to, że nikomu nie można zabronić wykonywania zawodu. Systemowe wyjątki od niej może wprowadzić tylko ustawa, a indywidualny zakaz tego rodzaju może być orzeczony tylko w postępowaniu sądowym lub dyscyplinarnym.
Wyjątki w polskim prawie
Polegają najczęściej na ograniczeniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta