Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skarb nie może liczyć na spółki

23 marca 2009 | Ekonomia | Beata Chomątowska AŁ KB
Wcześniej spółki wspierały budżet. W 2008 r. dywidenda pobrana przez resort skarbu  ze spółek, w których państwo ma nadal swoje udziały, wynosiła średnio 51,5 proc. zysku netto.
źródło: Rzeczpospolita
Wcześniej spółki wspierały budżet. W 2008 r. dywidenda pobrana przez resort skarbu ze spółek, w których państwo ma nadal swoje udziały, wynosiła średnio 51,5 proc. zysku netto.

Dochody skarbu państwa z zysków państwowych spółek mogą być o 70 proc. niższe od planowanych. Budżet nie może liczyć na firmy paliwowe, które zanotowały straty. Ale i prezesi firm z zyskami chętnie zostawiliby pieniądze u siebie

– Wiele zależy od możliwości konkretnych firm i potrzeb inwestycyjnych. Decyzję w sprawie dywidend podejmiemy na podstawie analiz – mówi „Rz” Maciej Wewiór, rzecznik resortu skarbu. I przypomina wypowiedzi swojego szefa: – Nie będzie drenowania spółek. Możliwe, że nie wykonamy tego, co jest zapisane w ustawie budżetowej.

Ale to samo resort skarbu głosił w pierwszej połowie 2008 r., a potem i tak niemal w stu procentach wykonał założony plan, pobierając w 2008 r. od firm ponad 2,6 mld zł. Zresztą przez trzy ostatnie lata dochody z dywidend Skarbu Państwa z zysków spółek były nawet wyższe od przychodów z prywatyzacji.

Według planów w tym roku państwowy akcjonariusz miałby uzyskać z tytułu dywidend 3,35 mld zł. Ta kwota uzależniona jest głównie od wyników największych firm, czyli KGHM, PKN Orlen,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8274

Spis treści
Zamów abonament