Komu wolno wszystko, a komu nic
To od tego zbioru opowiadań, w istocie, zaczyna się dojrzała twórczość Włodzimierza Odojewskiego. Pytania stawiane przez prozaika nabierają cech uniwersalnych, poszczególne losy jego bohaterów uwypuklają pustkę ich życia i cały absurd otaczającego świata.
Przedstawianym wydarzeniom nieodłącznie towarzyszy nastrój zagrożenia, niepewności. Powiedziałbym, że właśnie klimat „Kwarantanny” był najważniejszy i to on wpisywał książkę w krąg modnego wówczas egzystencjalizmu. A alegorie i kody kulturowe zawarte w takich opowiadaniach jak „Ahaswer” czy „Syzyf, czyli bliski bogom” nadawały całości zgoła filozoficzny charakter.
Czas powstawania tych opowiadań postrzega dziś pisarz jako okres szybko, po odwilży 1956 roku, zaostrzającej się cenzury. „Pisywałem więc nowele – wspomina – które działy się wszędzie i nigdzie, w jakiejś jakby ponadczasowej i ponadgeograficznej przestrzeni, w snach, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta