Wkrótce silniejsza pozycja regulatora rynku energii
Istotne dla rynków energii elektrycznej zmiany zaproponowała Komisja Europejska w tzw. trzecim pakiecie energetycznym – zwraca uwagę ekspert Instytutu Sobieskiego
Jeżeli procedura ustawodawcza w Unii Europejskiej zakończy się pozytywnie, zmiany tę będą obowiązywać również w Polsce. A to oznacza wzmocnienie pozycji i uprawnień regulatora rynku energii, czyli prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE), oraz zacieśnienia współpracy organów regulacyjnych rynku energii na poziomie Unii.
Regulowana konkurencja
Celem pakietu jest stworzenie ram regulacyjnych dla dalszego otwarcia rynków energii elektrycznej i gazu na konkurencję i stworzenia jednolitego unijnego rynku energii. Ma to zapewnić utrzymywanie cen za energię elektryczną i gaz na możliwie niskim poziomie, zwiększenie jakości usług oraz zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii. Dążenie Komisji Europejskiej (Komisja) do coraz silniejszej integracji krajowych rynków energii elektrycznej i gazu na poziomie Unii oraz zapewnienia jednolitych reguł konkurencji na tych rynkach jest podstawową przyczyną powołania Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji i wzmocnienia roli krajowych organów regulacyjnych. Tworzy to w istocie rynek „regulowanej konkurencji” w Unii, na którym gra rynkowa przedsiębiorstw jest modelowana przez działania regulacyjne.
Metodą osiągnięcia tego celu jest zwiększenie wymiany energii między państwami i przeciwdziałanie ograniczaniu dostępu do poszczególnych rynków krajowych za pomocą m.in. wykorzystywania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta