Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firma nie zawsze musi płacić za proces z fiskusem

09 czerwca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Joanna Bonecka
Ile nas to może kosztować
źródło: Rzeczpospolita
Ile nas to może kosztować

Podatnik, który wnosi do sądu pismo podlegające opłacie lub powodujące wydatki, obowiązany jest do uiszczenia kosztów sądowych. Nie w każdym jednak wypadku. Czasem może liczyć na zwolnienie od ich ponoszenia w części lub w całości

W każdym piśmie wszczynającym postępowanie sądowe w danej instancji należy podać wartość przedmiotu zaskarżenia, jeżeli od tej wartości zależy wysokość opłaty. Gdy przedmiotem zaskarżenia jest należność pieniężna, stanowi ona wartość przedmiotu zaskarżenia.

Od razu w kasie sądu

Opłatę sądową należy uiścić przy wniesieniu do sądu pisma podlegającego opłacie. Uiszcza się ją gotówką do kasy właściwego sądu administracyjnego lub na rachunek bankowy właściwego sądu. Pamiętajmy, że końcówki opłat zaokrągla się wzwyż do pełnych złotych.

Dla właściciela firmy szukającego sprawiedliwości przed sądem administracyjnym istotną wiadomością może być to, że sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym jednak przypadku przewodniczący wezwie wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia go bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. Dopiero w razie bezskutecznego upływu tego terminu wyda zarządzenie o pozostawieniu pisma bez rozpoznania. Z przepisów prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi jednoznacznie wynika, że skarga i skarga kasacyjna, od których pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlegają odrzuceniu przez sąd.

Takiej możliwości – a więc wezwania do uiszczenia opłaty – nie będzie, gdy pismo (a więc np. skarga na interpretację wydaną przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8340

Spis treści
Zamów abonament