Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Krwawe ścieżki altruizmu

09 czerwca 2009 | Nauka | Aleksandra Stanisławska
Konieczność współpracy w walce nauczyła nas poświęcenia dla grupy. Malowidło naskalne z Libii.
źródło: EAST NEWS
Konieczność współpracy w walce nauczyła nas poświęcenia dla grupy. Malowidło naskalne z Libii.

Bezinteresowność na polu bitwy mogła przysłużyć się naszym przodkom dużo bardziej niż egoizm – twierdzą badacze. Prehistorycznym krwawym konfliktom zawdzięczamy dzisiejsze wyrafinowane zachowania społeczne

Skąd pomysł na to, by źródeł altruizmu poszukiwać w bijatykach na kije i kamienie, jakie nasi praprzodkowie toczyli ze swoimi sąsiadami?

– To najlepsze warunki dla narodzin wyrafinowanych zachowań społecznych – odpowiada prof. Samuel Bowles, dyrektor Programu Nauk Behawioralnych w Santa Fe Institute. Wyniki badań publikuje najnowszy numer „Science”.

Nie tak samolubny gen

Istnienie altruizmu kłóci się z teorią „samolubnego genu” (termin ukuty przez Richarda Dawkinsa), wedle której mechanizmy kierujące doborem naturalnym są podporządkowane zaspokojeniu egoistycznych potrzeb naszych genów. Według tej hipotezy altruizm jest możliwy jako odmiana takiego samolubstwa nakierowana na przetrwanie naszych genów wewnątrz rodziny. Im bliższy krewny, tym większą pulę materiału genetycznego z nim dzielimy i tym bardziej chcemy się dla niego poświęcać. Przykłady takiej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8340

Spis treści
Zamów abonament