Prawo miejscowe stanowi rada, wójt tylko wyjątkowo
Organy gminy mogą wydawać akty prawa miejscowego, czyli przepisy powszechnie obowiązujące na podległym im obszarze. Mogą to jednak robić wyłącznie na podstawie wyraźnych upoważnień ustawowych
Podstawową regulacją w tej materii będzie oczywiście ustawa o samorządzie gminnym, a w szczególności jej art. 40 – 42. Zgodnie bowiem z treścią art. 40 ust. 2 tej ustawy organy gminy mogą wydawać akty prawa miejscowego w zakresie: wewnętrznego ustroju gminy oraz jednostek pomocniczych, organizacji gminnych urzędów i instytucji, zasad zarządu mieniem komunalnym oraz zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Ponadto ust. 3 omawianego artykułu przyznaje radzie gminy kompetencję do wydawania przepisów porządkowych, jeżeli jest to niezbędne do ochrony życia lub zdrowia obywateli oraz do zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego. Regulacje porządkowe mogą być jednak stanowione jedynie w zakresie nieuregulowanym w powszechnie obowiązujących przepisach prawa (ustawy, rozporządzenia). Uwaga! Uprawnienie do wydawania przepisów porządkowych obejmuje również prawo do nakładania za ich naruszenie grzywien wymierzanych w trybie i na zasadach określonych w przepisach ustawy z 20 maja 1971 r. – kodeks wykroczeń (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 109, poz. 759).
Co do zasady uchwały
Prawo miejscowe jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta