Znaki towarowe: kowal zawinił, Cygana powiesili
To nie przedsiębiorca powinien ponosić konsekwencje błędnych decyzji Urzędu Patentowego – podkreśla prawnik z kancelarii White & Case
Zarejestrowany znak towarowy może zostać unieważniony przez Urząd Patentowy (UP) na wniosek każdej osoby, która ma w tym interes prawny. Musi ona wykazać, że nie zostały spełnione ustawowe warunki wymagane do uzyskania tego prawa, np. że znak został zgłoszony do rejestracji w złej wierze, koliduje z wcześniejszym znakiem innego podmiotu, lub jego używanie narusza prawa osobiste lub majątkowe osób trzecich, w dacie zgłaszania do rejestracji oznaczenie nie posiadało dostatecznych cech dystynktywnych dla określonych towarów.
W postępowaniu o unieważnienie znaku ponownie bada się przesłanki przyznania prawa wyłącznego na dane, zarejestrowane przez UP oznaczenie.
Aby znak mógł być przedmiotem wniosku o unieważnienie, musi być uprzednio zweryfikowany i zarejestrowany (decyzją administracyjną) przez UP (tzn. musi być przedmiotem prawa ochronnego). Zgodnie z art. 144 prawa własności przemysłowej (ustawa) decyzja o udzieleniu prawa ochronnego na znak towarowy może zostać wydana wyłącznie po sprawdzeniu przez UP, czy są spełnione ustawowe warunki wymagane dla uzyskania prawa.
Jeżeli urząd znak najpierw zarejestrował, a potem unieważnił, to bezprawne jest albo zarejestrowanie, albo unieważnienie
Badanie prowadzone w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta