Choroba zwykle zmniejsza comiesięczną wypłatę
Ile pracownik dostanie, gdy z powodu grypy musiał wziąć zwolnienie lekarskie, zależy od rodzaju składników jego pensji i wewnętrznych przepisów firmy określających zasady ich płacenia
Wynagrodzenie za czas choroby jest świadczeniem pieniężnym przysługującym na podstawie art. 92 kodeksu pracy niektórym osobom podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą za część tej niezdolności w danym roku kalendarzowym. Po jego wypłacie przez określony czas osobom tym przysługuje zasiłek chorobowy na podstawie przepisów ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm., dalej ustawa zasiłkowa). Powszechnie przyjmuje się, że zasady dotyczące zasiłku chorobowego stosuje się do wynagrodzenia chorobowego. Jednak treść art. 92 k.p. ogranicza to odniesienie tylko do niektórych zasad, które tu przedstawiamy.
Osoby uprawnione
Prawo do wynagrodzenia za okresy niezdolności do pracy z powodu choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną na podstawie art. 92 k.p. zachowują pracownicy. Na takich samych zasadach jak oni prawo to mają także osoby:
- wykonujące pracę nakładczą (§ 12 ust. 5 rozporządzenia Rady Ministrów z 31 grudnia 1975 r. w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą, DzU z 1976 r. nr 3, poz. 19 ze zm.) oraz
- odbywające służbę zastępczą (art. 24 ust. 1 ustawy z 28 listopada 2003 r. o służbie zastępczej, DzU nr 223, poz. 2217 ze zm.).
Dlatego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta