Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mniej lewicy, czyli więcej rynku

09 czerwca 2009 | Kraj | Anna Słojewska
Europejczycy głosowali na prawicę. Bezapelacyjnym zwycięzcą   jest Europejska Partia Ludowa (EPP – ED), która może liczyć na 263 mandaty. Socjaliści (PES) tak jak dotychczas będą drugą siłą w Parlamencie Europejskim. Wprowadzą do niego 161 deputowanych. Liberałowie (ALDE) zdobyli 80 mandatów. Zyskała frakcja niezrzeszonych, może liczyć nawet 93 deputowanych.
źródło: Rzeczpospolita
Europejczycy głosowali na prawicę. Bezapelacyjnym zwycięzcą jest Europejska Partia Ludowa (EPP – ED), która może liczyć na 263 mandaty. Socjaliści (PES) tak jak dotychczas będą drugą siłą w Parlamencie Europejskim. Wprowadzą do niego 161 deputowanych. Liberałowie (ALDE) zdobyli 80 mandatów. Zyskała frakcja niezrzeszonych, może liczyć nawet 93 deputowanych.

Mniejsza reprezentacja lewicy ułatwi walkę o bardziej rynkowe regulacje. Ale może utrudnić Polsce zabieganie o duże fundusze pomocowe

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego pokazują, że większość mieszkańców UE postawiła na centroprawicę. Stało się tak już po raz trzeci z rzędu, ale tym razem zwycięstwo jest wyraźne.

W nowym PE chadecy z Europejskiej Partii Ludowej (w tym PO i PSL), liberałowie oraz Europejscy Konserwatyści (w tym PiS) mają ponad połowę miejsc.

Lewica, obejmująca socjalistów, Zielonych i komunistów – zaledwie 33 proc.

Pozostałe mandaty przypadły partiom, które nie zadeklarowały jeszcze, do jakich europejskich grup chcą przystąpić. W kończącej się kadencji podział sił był bardziej wyrównany: 45 proc. dla centroprawicy i 47 proc. dla lewicy.

Chadecy zapanowali

– Gdy spojrzy się na mapę wyników, to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8340

Spis treści
Zamów abonament