Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chcemy mieć nowy oręż do obrony

09 czerwca 2009 | Ekonomia | Agata Łakoma Jakub Kurasz
Jacek Krawiec od września 2008 r. kieruje największą polską firmą paliwową. Wiosną startował w konkursie  na szefa PKN, ale prezesem nie został i minister skarbu skierował go do zarządu jako swojego przedstawiciela. Gdy zwycięzca konkursu – Wojciech Heydel – zrezygnował, Krawiec zajął jego miejsce. Prezes jest z wykształcenia ekonomistą, był szefem PwC, Impexmetalu, Elektrimu i Actionu.
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa
Jacek Krawiec od września 2008 r. kieruje największą polską firmą paliwową. Wiosną startował w konkursie na szefa PKN, ale prezesem nie został i minister skarbu skierował go do zarządu jako swojego przedstawiciela. Gdy zwycięzca konkursu – Wojciech Heydel – zrezygnował, Krawiec zajął jego miejsce. Prezes jest z wykształcenia ekonomistą, był szefem PwC, Impexmetalu, Elektrimu i Actionu.

- Liczymy, że dzięki zmianom w statucie zdołamy skutecznie zapobiec możliwości tzw. parkowania akcji - mówi w rozmowie z "Rz" Jacek Krawiec, prezes zarządu PKN Orlen

Rz: Szykuje się rewolucja w statucie PKN Orlen. Czemu ma to służyć??

Jacek Krawiec: Zmiany mają charakter porządkujący i sprawią, że będziemy mieć większą przejrzystość w akcjonariacie Orlenu.

I jednocześnie większą możliwość monitorowania, kto faktycznie jest akcjonariuszem PKN. Ale nasze zmiany w statucie to nie rewolucja i nie idą tak daleko jak w te, które miały miejsce w węgierskim koncernie MOL. Tam umocniono między innymi pozycję zarządu firmy, wprowadzając ograniczenia przy odwoływaniu jego członków.

Które z proponowanych zmian w statucie Orlenu są najważniejsze?

Większość zmian wynika z dostosowania do zmian w k.s.h., które niebawem wejdą w życie. Z punktu widzenia akcjonariuszy giełdowych ogromne znaczenie ma możliwość zbycia akcji po dniu rejestracji na walne zgromadzenie, a to wymaga dostosowania dokumentów korporacyjnych – nie tylko statutu, ale i regulaminu walnego zgromadzenia.

Czy te zapisy zapobiegną sytuacji niepożądanego współdziałania akcjonariuszy, którzy mają niewielkie pakiety akcji – poniżej 5 proc.?

Liczymy, że dzięki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8340

Spis treści
Zamów abonament