Płynne nieruchomości
Od herbacianego domku na kurzej łapce ukrytego wśród kwitnących wiśni aż po wieżowce w formie górskiego kryształu. Od eterycznych, wypełnionych mlecznym światłem pudełek muzeum w Kansas po zużyte kolorowe kontenery okrętowe, w których odbył się festiwal muzyczny w Rio. Od Londynu po favele w Sāo Paulo.
Jak wygląda architektura końca pierwszej dekady XXI wieku, pokazuje najnowszy tom znakomitej serii Philipa Jodidio, znanego krytyka architektury, „Architecture Now! 6”. To przekrój najciekawszych z najmłodszych realizacji architektonicznych, większość ma nie więcej niż dwa lata. Każdy z kilkudziesięciu budynków przedstawiono w trzech językach: angielskim, francuskim i niemieckim, z bogatym materiałem fotograficznym, wyjaśnieniem założeń projektu i notką biograficzną o architekcie.
„Niepewność, ciągłe ryzyko i niespodzianki, oraz kryzys zaufania – te cechy dzisiejszego świata mają wpływ również na architekturę” – pisze we wstępie Jodidio, cytując Zygmunta Baumana. Płynność, tymczasowość, ulotność przekradły się tam, gdzie nikt ich się nie spodziewał – do branży nieruchomości.