Wsparcie dla nowych przedsięwzięć
Tylko firmy innowacyjne i potencjalnie bardzo zyskowne mogą liczyć na zainteresowanie ze strony specjalistycznych funduszy
Problem z pozyskaniem zewnętrznego finansowania mogą rozwiązać fundusze kapitału zalążkowego (seed capital). Jest to rodzaj funduszy venture capital (podwyższonego ryzyka). Inwestują one w firmy znajdujące się na początkowym etapie rozwoju (start up). W Polsce jest kilka takich funduszy, m.in. Business Angel SeedFund, BBI Seed Fund, IIF Seed Fund, MCI Bio Ventures czy Silesia Fund. Fundusze te stanowią formę pośrednią między aniołami biznesu (prywatni inwestorzy skłonni zainwestować do 1 mln zł) a funduszami venture capital, które szukają inwestycji powyżej 3 mln zł.
Aniołowie i fundusze seed capital z założenia powinny angażować się w przedsięwzięcia na wczesnym etapie rozwoju, a nawet w takie, które istnieją tylko w formie biznesplanu. W praktyce zarówno jedni, jak i drudzy wolą inwestować w firmy, które już wprowadziły produkt na rynek.
Według raportu Krajowego Funduszu Kapitałowego z 2008 roku, w Polsce niemalże nie ma podmiotów inwestujących w przedsięwzięcia na bardzo wczesnych etapach rozwoju; udział tego typu inwestycji w portfelach funduszy jest najniższy w Europie. Krajowy Fundusz Kapitałowy (kontrolowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego) chce to zmienić. Na wsparcie funduszy kapitału zalążkowego ma ponad 300 mln zł z budżetu państwa oraz funduszy unijnych. Na razie dofinansował jeden fundusz, BBI Seed Fund, ale na pomoc mogą liczyć kolejne, które do 31 lipca tego roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta