Lepiej iść na kompromis, niż przegrać sprawę
Jeśli strony sporu są niepewne wyroku lub też dochodzą do wniosku, że są skłonne do pewnych ustępstw, powinny rozważyć możliwość zawarcia ugody. Nie trzeba tego robić przed sądem
Gdy powód jest pewny swego, najczęściej będzie dążył do wydania przez sąd wyroku. Jeśli jednak jego argumenty nie są zbyt mocne, bierze pod uwagę chociażby częściowe zaspokojenie roszczeń objętych pozwem. Z kolei pozwanego zawarcie ugody może uchronić przed koniecznością zapłaty całej kwoty dochodzonej przez powoda w pozwie wraz z odsetkami i obowiązkiem zwrotu kosztów procesu.
Ugodę pozasądową można zawrzeć, nawet gdy proces cywilny już się toczy. Warto też zaznaczyć, iż w kodeksie postępowania cywilnego znajduje się odrębna regulacja ugód zawieranych przed mediatorem (art. 1831 – 18315 k.p.c.) oraz postępowania pojednawczego toczącego się na skutek zawezwania do próby ugodowej przed wniesieniem pozwu (art. 184 – 186 k.p.c.).
Kiedy można
W drodze ugody (sądowej albo pozasądowej) można uregulować większość spraw cywilnych o charakterze majątkowym (np. o zapłatę z tytułu stosunków zobowiązaniowych, ale także spraw z zakresu prawa rzeczowego, spadkowego czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta