Firmie pieniądze na szkolenia w dobie kryzysu da starosta
Na wniosek przedsiębiorcy, który znalazł się w przejściowych trudnościach finansowych, starosta może dofinansować z Funduszu Pracy koszty szkolenia pracowników za okres do sześciu miesięcy oraz koszty studiów podyplomowych pracowników za okres nieprzekraczający 12 miesięcy
Wsparcie przeznaczone jest dla przedsiębiorców posiadających fundusz szkoleniowy, przy czym, aby dodatkowo zachęcić pracodawców do tworzenia tego funduszu, wprowadzono nowe korzystne rozwiązanie. Dokonując odpowiednich zmian w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy postanowiono, że wpłaty na fundusz stanowią koszt uzyskania przychodu i to w momencie dokonywania wpłaty (wydatkowania środków zgromadzonych w tym funduszu).
Refundacja do 80 proc.
Ustawa przewiduje, że przedsiębiorca posiadający zaświadczenie o pozostawaniu w przejściowych trudnościach finansowych otrzyma refundację do 80 proc. kosztów szkolenia lub studiów podyplomowych podjętych przez pracowników w okresie przestoju lub obniżonego wymiaru czasu pracy. Wysokość refundacji kosztów szkolenia lub studiów podyplomowych dla jednej osoby nie może jednak przekroczyć 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale – obecnie 9556,83 zł.
Jednocześnie pracownicy w trakcie szkolenia otrzymywać będą ze środków Funduszu Pracy stypendium, wypłacane przez przedsiębiorcę w wysokości do 100 proc. zasiłku dla bezrobotnych z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy pracownika.
Kwota stypendium będzie refundowana przedsiębiorcy łącznie z częścią składek na ubezpieczenia społeczne od wypłaconych stypendiów, należnych od pracodawcy na podstawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta