Rząd nie lubi przepisów przejściowych
Minister finansów chce nałożyć na płatników nowe obowiązki, nie dając im czasu na przygotowanie się do nowej roli. To niezgodne z konstytucją – grzmią eksperci
Pracodawcy nie zdążyli jeszcze ochłonąć po najnowszym pomyśle Ministerstwa Finansów dotyczącym rozliczania rocznych zeznań podatkowych za pracowników, a eksperci już wieszczą jego rychły koniec. Zarzucają mu rażące naruszenie Konstytucji RP, które może polski rząd zaprowadzić nie tylko przed oblicze Trybunału Konstytucyjnego, ale i do Brukseli, przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości.
PIT bez vacatio legis
Najnowsze zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (projekt już w uzgodnieniach międzyresortowych) mają wejść w życie po upływie 14 dni od ich opublikowania. I, co ważne, mają być stosowane do dochodów uzyskanych w całym 2009 r. Według Ministerstwa Finansów takie vacatio legis pozwoli płatnikom na przygotowanie niezbędnych zmian organizacyjnych związanych ze sporządzaniem rocznego obliczenia podatku. Tym bardziej że – jak twierdzi MF – przygotowywane zmiany dotyczą czynności podejmowanych przez płatników, począwszy od 15 stycznia 2010 r.
Pytanie jednak, czy faktycznie jest to wystarczający termin na przygotowanie się do tak radykalnej zmiany....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta