Nie wprowadzisz od razu ułatwień dotyczących czasu pracy z pakietu
Niektóre przepisy antykryzysowe hamują przedsiębiorców. Dotyczy to m.in. zastosowania wobec pracowników indywidualnego rozkładu zajęć czy wydłużenia okresu rozliczeniowego
Ustawa z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (DzU nr 125, poz. 1035, dalej pakiet antykryzysowy, ustawa) pozwala wszystkim przedsiębiorcom uelastycznić czas pracy w firmie. Regulacje te są jednak ubogie i przy ich stosowaniu pojawia się wiele wątpliwości.
Nie wszystko dla każdego
W pakiecie antykryzysowym czasu pracy dotyczą art. 9 – 12, które przewidują:
- wydłużenie okresów rozliczeniowych do 12 miesięcy (art. 9),
- indywidualne rozkłady czasu pracy (art. 10 i 11),
- skrócenie wymiaru czasu pracy do 1/2 na okres do pół roku (art. 12).
Zgodnie jednak z art. 3 ust. 2 pakietu antykryzysowego tylko art. 9 – 11 mogą stosować wszyscy przedsiębiorcy. Z przywileju skrócenia wymiaru czasu pracy skorzystają więc jedynie ci będący w przejściowych trudnościach finansowych, czyli spełniający siedem warunków wynikających z art. 3 ustawy.
W praktyce pewnie niewielu podejmie ten trud, gdyż wymaga to m.in. opracowania programu naprawczego na rok. Ma on uprawdopodobnić poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorcy. W związku z tym pojawia się pytanie, czy można podwładnym obniżyć wymiar czasu pracy bez korzystania z innych form pomocy przewidzianych dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta