Czym jest budżet i jak prawidłowo sporządzić jego projekt
Jest to roczny plan dochodów i wydatków oraz przychodów i rozchodów gminy, a także jej jednostek organizacyjnych. Jego opracowanie nie należy tylko od wójta czy rady. Wymaga współdziałania gminnych organów oraz wielu innych podmiotów
Granice swobodnego dysponowania przez gminy środkami finansowymi pochodzącymi z ich budżetów wyznaczają zadania własne gminy oraz zadania zlecone z zakresu administracji rządowej. Dlatego zasada samodzielnego prowadzenia przez gminy gospodarki finansowej w oparciu o własny budżet nie oznacza samodzielności rozumianej jako dowolność ani w zakresie pozyskiwania dochodów, ani też ich wydawania.
Podstawowe zasady
W budżecie obowiązuje zasada równowagi finansowej, która oznacza, że roczne wydatki samorządu plus rozchody nie mogą przekroczyć jego dochodów powiększonych o przychody. Natomiast jeżeli w uchwale budżetowej wystąpi niedobór, należy określić źródła jego pokrycia, a w przypadku nadwyżki – jej przeznaczenie.
Zgodnie z zasadą jedności materialnej budżetu całość dochodów powinna być przeznaczona na całość wydatków, czyli dochody mają przeznaczenie ogólne i nie powinny być powiązane z konkretnymi wydatkami. Oznacza to, że budżet jest zestawieniem dochodów i wydatków, w wyniku którego powstaje nadwyżka lub deficyt. Przychody budżetu to głównie: pożyczki, kredyty i obligacje (papiery wartościowe), a rozchody to ich spłata oraz wykup; do przychodów budżetu zalicza się również wolne środki.
Podział kompetencji między radę…
Wyłączna kompetencja do uchwalania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta