Piłka nożna: między klubem, FIFA a Trybunałem w Luksemburgu
Werdykt Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości potwierdzi lub zaprzeczy prawidłowości funkcjonowania systemu przyjętego przez FIFA w 2001 r. – pisze partner w Kancelarii Radców Prawnych Kania Stachura Bałaziński Toś s.c. w Krakowie, członek International Sports Lawyers Association
Izabela Rakowska postawiła tezę (“Rz” z 13 sierpnia), odwołując się do opinii rzecznika generalnego Eleonor Sharpston w sprawie Oliviera Bernarda, rozpoznawanej obecnie przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS), że “młody piłkarz zapłaci za zmianę drużyny”. Z kolei Klaudia Przybyłowicz z kancelarii Wardyński i Wspólnicy wyraziła pogląd, iż stanowisko rzecznika generalnego jest dyskusyjne. Według niej “związki sportowe nie powinny ustanawiać takich przepisów, które po wygaśnięciu kontraktu uniemożliwiałyby lub utrudniały danemu zawodnikowi zatrudnienie w klubie innego państwa członkowskiego”.
Oba poglądy zdają się istotnie rozmijać tak z przedmiotem sporu, jak i istotą opinii Eleonor Sharpston, rzecznika generalnego ETS (Case C-325/08 Olympique Lyonnais vs Olivier Bernard and Newcastle United).
Najpierw sądy francuskie
Spór prowadzony przez klub Olympique Lyon z jego byłym zawodnikiem oraz Newcastle United dotyczy odszkodowania, które należne jest Olympique Lyon na podstawie przepisów prawa francuskiego, wynikającego z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta