Jak wykonać to co zaplanowano
Zasady realizacji budżetu wójt (burmistrz, prezydent miasta) ma obowiązek opracować w terminie 21 dni od jego uchwalenia w szczegółowości do działu rozdziału i paragrafu klasyfikacji budżetowej
Ostateczna wersja budżetu może się różnić od przedstawionego projektu, dlatego organ wykonawczy zobowiązany jest również do przekazania podległym jednostkom informacji o ostatecznych kwotach dochodów i wydatków tych jednostek oraz wysokości dotacji i wpłat do budżetu (w przypadku np. zakładów budżetowych). Wynikiem tej informacji powinno być dostosowanie przez jednostki organizacyjne JST projektów planów finansowych do uchwały budżetowej.
Wójt (burmistrz, prezydent miasta) może opracować harmonogram realizacji budżetu jednostki samorządu terytorialnego i poinformować o nim podległe i nadzorowane jednostki. W założeniach harmonogram ten powinien obejmować prognozowane dochody budżetu, a także wielkość wydatków planowanych do sfinansowania w poszczególnych miesiącach roku.
WażneOpracowanie harmonogramu jest fakultatywne. Obligatoryjnie opracować go muszą jedynie te podmioty, które zobowiązane są do przeprowadzania audytu wewnętrznego. W przypadku JST obowiązek taki istnieje tylko wtedy, gdy zostanie przekroczony określony kwotowo próg dotyczący środków publicznych, który obecnie wynosi 40 mln zł.
Co określić w planie finansowym...
Podstawą gospodarki gminnych jednostek organizacyjnych są plany finansowe. Jednostka dokonuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta