Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Realizując inwestycję, trzeba przestrzegać tego, do czego firma się zobowiązała

29 września 2009 | Dobra firma | Michał Kołtuniak

Po zakończeniu projektu lub jego etapu przedsiębiorca musi przygotować sprawozdanie rzeczowe i finansowe. Bez tego nie otrzyma refundacji wydatków

Przedsiębiorca podpisał umowę o dotację unijną na realizację inwestycji. Czy można już otwierać szampana i świętować? Na pewno to bardzo dobra wiadomość, ale po chwili euforii warto jak najszybciej wrócić na ziemię.

Podpisanie umowy o dofinansowanie to jedno. Drugie to prawidłowa realizacja projektu, przestrzeganie zasad związanych ze sprawozdawczością i właściwym jego rozliczaniem. Nawet drobne uchybienia lub nieprawidłowości w tym zakresie mogą skutkować odebraniem obiecanych pieniędzy lub obowiązkiem ich zwrócenia, jeśli firma otrzymała wcześniej zaliczkę.

Z zgodzie z harmonogramem

To, do czego firma się zobowiązała, wynika już z jej wniosku o dofinansowanie i dołączonych do niego załączników. Na tej podstawie przygotowywana jest umowa o dofinansowanie, która w szczególności reguluje także kwestie związane ze sprawozdawczością i rozliczaniem projektu. Dlatego warto pamiętać, że z chwilą podpisania umowy firma nie tylko ma obowiązek zrealizować zaplanowaną inwestycję, ale też musi to zrobić zgodnie z przyjętym harmonogramem rzeczowo-finansowym.

Przedsiębiorca nie może więc samodzielnie decydować o zmianach terminów, rezygnacji z części zakupów lub zastępowaniu ich innymi.

W zależności od skali takich zmian, jeśli rzeczywiście są konieczne, albo musi uzyskać na nie zgodę od instytucji, z którą podpisał umowę (np. od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8434

Spis treści
Zamów abonament