Strona musi mieć szansę na wytknięcie sądowi uchybień
Oddalając wniosek dowodowy, skład orzekający powinien odnotować to w aktach. Uczestnik postępowania może wtedy zgłosić do protokołu swe zastrzeżenia
Nie dotyczy to sytuacji, gdy sąd nie dał stronie możliwości zwrócenia mu uwagi na uchybienia. Taka teza wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 24 września 2009 r. (IV CSK 185/09).
W sprawie, której dotyczy ten wyrok, chodzi o odszkodowanie za naruszenie praw autorskich do dokumentacji technicznej przewoźnej kuchni polowej. Przygotowała ją spółka z o.o. Biuro Uruchomień Sprzętu Specjalnego Arsenał. Spółka ta zawarła następnie umowę z firmą Spomasz Żnin SA o wykonanie prototypu tej kuchni. Trzy ośrodki naukowo-badacze przeprowadziły na koszt spółki Arsenał badania potwierdzające, że projekt odpowiada założeniom. W październiku 1997 r. Spomasz, przypisując sobie autorstwo dokumentacji, zawarł z Ministerstwem Obrony Narodowej umowę upoważniającą je do korzystania z tej dokumentacji.
Naruszający prawa autorskie płaci potrójnie
W 2004 r. Arsenał wystąpił przeciwko Spomaszowi SA do sądu. Na podstawie art. 79 ustawy z 1994 r. o prawach autorskich i pokrewnych domagał się zapłaty 197 tys. zł z odsetkami.
W myśl tego przepisu za bezprawne wykorzystanie utworu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta