Cel – Normandia
Decyzje o lądowaniu we Francji zapadły w styczniu 1943 roku na konferencji w Casablance, a na przełomie listopada i grudnia w Teheranie zachodni sprzymierzeńcy zapewnić mogli „wuja Jo” o rychłym otwarciu drugiego frontu.
Od marca 1943 roku działał w Londynie anglo-amerykański sztab, którego szef (Chief of Staff Supreme Allied Command – COSSAC), brytyjski generał Frederic Morgan, zapoznał w sierpniu w Quebecu prezydenta Roosevelta i premiera Churchilla z planem inwazji zakodowanym jako „Overlord”.
Alianci zgodzili się w Casablance na przyspieszenie zajęcia Włoch (oraz Korsyki) i wyrwania ich z osi oraz na wzmożenie działań przeciw Japonii. Wbrew pragnieniom Churchilla, który (odwrotnie niż Stalin i Roosevelt) chciał zahamować postępy Armii Czerwonej uderzeniem z Grecji ku Europie Środkowej, akcje na Bałkanach ograniczyć się miały do wsparcia antyniemieckiej partyzantki.
Przygotowania operacji „Overlord” obejmowały transport i przyjęcie na brytyjskiej ziemi kolejnych amerykańskich dywizji oraz planowanie desantu na kontynent. Anglicy chcieli wesprzeć inwazję systematycznym bombardowaniem nadbrzeżnych umocnień, dróg, fabryk i koszar (target bombing), Amerykanie woleli rzucać bomby na całe strefy (area bombing). Po długich rozważaniach odrzucono pomysł lądowania w najbliższej brytyjskim brzegom strefie Pas-de-Calais, a wybór padł na obszar między Bayeux, Caen i Saint-Lô. A więc na Normandię, z której dziewięć wieków wcześniej wyruszył jedyny w dziejach zwycięski desant na Wyspy Brytyjskie. „Plaże Normandii wybraliśmy jako miejsce lądowania – pisał później marszałek polny Bernard Law...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta