Ekologiczny opał sprzedaje się dobrze w całej Europie
Producenci drewna kominkowego, węgla drzewnego i brykietów liczą w tym roku na dobrą zimę. To znaczy długą i ciężką.
Wtedy powinno im się udać zarobić na niezbędne inwestycje. Bo tylko odpowiednio duża skala produkcji może zapewnić utrzymanie się w tej branży
Mróz jest najważniejszym sojusznikiem dostawców drewna kominkowego i brykietów drzewnych. Na przykład ostatnia zima, surowsza niż poprzednie, bardzo korzystnie wpłynęła na sprzedaż, ceny i przychody branży. I wpływa nadal, bo zarówno handel, jak i właściciele kominków oraz pieców centralnego ogrzewania, przystosowanych do paliw drzewnych, gromadzą tej jesieni większe zapasy niż zwykle.
Ważne są prognozy meteo nie tylko dla kraju, ale i całej Europy. Codziennie bowiem kilkaset tirów z brykietami i drewnem wyrusza z Polski do hipermarketów w Niemczech, Skandynawii, Francji, Włoch, Austrii. Przez dziesiątki lat za sztandarowy produkt eksportowy uważano u nas węgiel kamienny.
Dziś jest o nim znacznie ciszej. W krajach zachodniej Europy Polska staje się znana jako wielki producent paliw tradycyjnych i ekologicznych. Eksport drewna opałowego, brykietów, pelletów, czyli granulek drzewnych kilkumilimetrowej średnicy, węgla drzewnego przekracza już milion ton rocznie.
W PRL, choć z braku węgla często palono drewnem, paliwa drzewne jako dziedzina działalności gospodarczej były uważane za anachroniczny margines.
– Ale w drugiej połowie lat 90., gdy importerzy z zachodniej Europy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta