Niewielkie kredyty na bieżącą działalność są dostępne praktycznie od zaraz
Wstępna decyzja o pożyczeniu pieniędzy zazwyczaj jest podejmowana szybko. Na ostateczną najkrócej czekają te firmy, które potrzebują niedużej sumy i już wcześniej współpracowały z danym bankiem
Piotr Ceregra
Dla niewielkiej firmy, która ubiega się o kredyt na finansowanie bieżącej działalności, znaczenie ma nie tylko cena produktu. Bardzo ważny jest również czas, jaki upłynie od złożenia wniosku do podpisania umowy kredytowej i przelania pieniędzy przez bank.
Deklarowane przez banki terminy należy traktować orientacyjnie. Czas rozpatrywania wniosku może się wydłużyć, gdy przypadek konkretnego klienta okaże się bardziej skomplikowany. Mimo tego zastrzeżenia można wskazać kilka czynników, które wpływają na szybkość podejmowania decyzji.
Stały klient, niski kredyt
Na decyzję kredytową banku najkrócej będzie czekała firma, która korzystała już w danej instytucji z produktów kredytowych i przy tej okazji jej sytuacja finansowa została poddana szczegółowej analizie. Niemal z automatu zostanie podjęta decyzja w sprawie odnowienia na kolejny okres przyznanego wcześniej limitu zadłużenia w rachunku (decyzja ta wcale nie musi być pozytywna; w apogeum kryzysu finansowego niektóre banki nie przedłużały takich umów nawet ze starymi, sprawdzonymi klientami). Ocena zdolności kredytowej powinna przebiegać bardzo sprawnie także wtedy, gdy firma korzystająca już z jednego kredytu w danym banku ubiega się o kolejny.
O mniejszym stopniu zażyłości można mówić wtedy, gdy klient nie był wcześniej finansowany przez bank,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta