Nie każ podwładnemu korzystać z jego prywatnego samochodu
Odbycia delegacji pracownik raczej nie może odmówić. Przełożony wybierze mu też środek transportu. Jednak nie może go zmusić do skorzystania z niefirmowego auta
Choć zmieniają się zasady podróżowania, jego cele i częstotliwość, to samochód pozostaje tym środkiem transportu, który przez wiele osób wykorzystywany jest najchętniej, zwłaszcza w delegacjach krajowych. Czy wysyłając pracownika w delegację, mamy swobodę decydowania, w jaki sposób dotrze do celu? Czy kiedy nie mamy auta do dyspozycji, możemy zlecić mu jazdę jego pojazdem? A jeśli skorzysta z prywatnego samochodu, to jak się z nim rozliczymy?
Za wykonanie zadania...
Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Mówi o tym wprost art. 775 kodeksu pracy.
Za czas podróży służbowej pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę, diety oraz zwrot kosztów z tytułu przejazdów, noclegów, dojazdów środkami komunikacji miejscowej oraz innych udokumentowanych wydatków określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb. Pracownik powinien też otrzymać kwotę odpowiadającą uzasadnionym dodatkowym wydatkom, które poniósł w celu spełnienia świadczenia pracy podczas podróży...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta