Będzie szersze zwolnienie z VAT dla autorów
Nieopodatkowane mają być nie tylko usługi związane z kulturą, ale także inne świadczone przez twórców i artystów
Taką zmianę proponuje Ministerstwo Finansów w projekcie nowelizacji ustawy o VAT, który jest po uzgodnieniach międzyresortowych.
Zdaniem ekspertów powinna rozwiać część wątpliwości osób zarabiających piórem. Jak teraz się rozliczają? Przede wszystkim muszą ocenić, czy są w ogóle podatnikami VAT, czyli czy wykonują samodzielnie działalność gospodarczą. W świetle ustawy o VAT to wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców. Niektóre czynności są jednak z niej wyłączone. Nie są działalnością gospodarczą usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie albo udzielenie licencji do praw autorskich lub praw artystycznego wykonania (albo ich wykonanie).
Kto jest odpowiedzialny
Czy to wystarczy, aby uznać, że autor nie płaci VAT? Nie, musi jeszcze spełnić warunki określone w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT. Przepis ten jest napisany dość niezrozumiałym językiem, ale w uproszczeniu chodzi o umowę ze zlecającym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta