Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo karne ciągle mrozi wolność słowa

23 listopada 2009 | Prawo | Marek Domagalski

Za zniesławienie skazano już ponad 1000 osób. Co czwartą osobę ukarano więzieniem. Dziś apel o złagodzenie „paragrafu 212”

Od wejścia w życie obecnego kodeksu karnego (w 1998 r.) ukarano na jego podstawie za zniesławienie 1069 osób, w tym 241 więzieniem. Według danych Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich tylko w latach 2005 – 2006 sądy wydały 23 wyroki skazujące na dziennikarzy.

Mniejsze znaczenie dla przedstawicieli mediów mają przepisy penalizujące znieważenie funkcjonariusza publicznego (art. 226 k.k.) i głowy państwa – polskiego i obcego. To dane z raportu “Paragraf 212 – Karanie dziennikarzy za zniesławienie w polskiej praktyce”, autorstwa Dawida Sześciły dla Fundacji Helsińskiej i Izby Wydawców Prasy. Dzisiaj ma być upubliczniony.

Paragraf 212

Izba i Fundacja zwrócą się dziś do prezydenta, premiera i marszałka Sejmu o niezwłoczne zniesienie karnej odpowiedzialności za zniesławienia, a przynajmniej kary więzienia. A więc o kolejną nowelę sławnego już...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8480

Spis treści
Zamów abonament