Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Drugie życie zaginionych

23 listopada 2009 | Kraj | Agnieszka Niewińska Matylda Młocka Katarzyna Kopacz
Alkohol, strata pracy, a w jej wyniku bezdomność – to według brytyjskiej organizacji Missing People los 28 proc. zaginionych.  Na zdjęciu dworzec Victoria Coach Station w Londynie
źródło: reporter
Alkohol, strata pracy, a w jej wyniku bezdomność – to według brytyjskiej organizacji Missing People los 28 proc. zaginionych. Na zdjęciu dworzec Victoria Coach Station w Londynie

Polacy coraz częściej sami ucinają kontakt z rodziną. Wielu znika, wyjeżdżając za granicę

Co roku na policję zgłaszanych jest około 16 tys. zaginięć. Nie ma tygodnia, żeby na stronie Zaginieni.pl nie pojawiły się nowe zdjęcia. Z niektórymi udaje się szybko skontaktować, są i tacy, na których rodziny czekają latami.

Ucieczka po zmianę

Zuzanna Ziajko z fundacji Itaka zajmującej się poszukiwaniami zaginionych przyznaje, że nie wszystkim musiało się przydarzyć coś niedobrego. – Coraz częściej zdarza się, że ludzie znikają celowo – mówi. – Chcą zmienić swoje życie i uciec przed problemami.

Andrzej Minko, autor telewizyjnego programu „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”, dodaje, że najłatwiej w takich sytuacjach wyjechać za granicę. – Można wynająć mieszkanie i funkcjonować wśród wielu innych Polaków w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy Grecji. Człowiek daje nura w społeczeństwo i nikt go nie znajdzie – tłumaczy. Takie przypadki coraz częściej pojawiają się w programie.

– Zdarza się, że ktoś wychodzi po papierosy do kiosku i nie wraca – mówi Agnieszka Hamelusz z Komendy Głównej Policji. – Zostawia wszystko, co ma, zmienia miejsce zamieszkania, kraj, rodzinę, a nawet tożsamość.

Zostawić Polskę

– Już jedna trzecia wszystkich zgłaszanych do nas spraw dotyczy zaginięć poza granicami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8480

Spis treści
Zamów abonament