Prawie tysiąc statków w pół wieku
Stocznia Gdańska
Prawie tysiąc statków w pół wieku
Stocznia Gdańska w ubiegłym roku obchodziła 50-lecie. Zakłady stoczniowe istnieją w Gdańsku od 150 lat, jednak historię Stoczni Gdańskiej rozpoczyna fakt przejęcia jej od wojsk radzieckich przez polski rząd w 1945 roku. Imię Lenina nadano jej dopiero 15 kwietnia 1967 roku i pod szyldem tym funkcjonowała do roku 1990.
Pierwszą dumą odbudowanego z wojennych zniszczeń zakładu był oceaniczny rudowęglowiec SS Sołdek (stalowy jeszcze, nitowany, o nośności 2540 t, napędzany parowo) . Socjalistyczna propaganda uczyniła ze Stoczni Gdańskiej lokomotywę polskiej gospodarki, z czasem stocznia stała się wiodącym zakładem najpierw w Zjednoczeniu, następnie w Zrzeszeniu Przedsiębiorstw Przemysłu Okrętowego. Sukcesy zakładu w rzeczywistości wynikały m. in. z embarga na dostawy statków zza żelaznej kurtyny. W Gdańsku rozpoczęto produkcję nowoczesnych statków -- kontenerowców komorowych, chłodnicowców, statków ro-ro i wielkich żaglowców szkolnych. W latach 70. Stocznia Gdańska stała się nawet eksporterem statków na rynki zachodnie. Rekordowym rokiem produkcji był rok 1975, kiedy stocznia przekazała 33 statki o łącznej nośności prawie 300...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta