Zwrot i podział związkowego majątku
Zwrot i podział związkowego majątku
Uchwalona wczoraj nowela do ustawy z 25 października 1990 r. o zwrocie majątku utraconego przez związki zawodowe i inne organizacje społeczne zakończyć ma sporne problemy majątkowe będące konsekwencją wprowadzenia stanu wojennego, delegalizacji "Solidarności" i innych istniejących wówczas związków oraz przekazania ich mienia i pieniędzy innym podmiotom. Jej przepisy są wyrazem kompromisu obu najbardziej zainteresowanych central związkowych: "Solidarności" i OPZZ. Na nowo ustalono także zasady podziału majątku b. CRZZ.
Nowela zakłada, że zwrot majątku związkom zawodowym i innym organizacjom społecznym częściowo obciąży Skarb Państwa -- powyżej pewnych kwot roszczenia te będą zaspokajane z majątku państwowego.
Pierwsza wprowadzona do ustawy z 1990 r. zmiana tylko uściśla dotychczasowe przepisy. Wynika z niej, że jeśli niemożliwe będzie ustalenie pierwotnej wartości zniszczonych, zaginionych lub zużytych składników majątku, także gdy nie sposób ustalić ich ceny, odszkodowanie ustala się w wysokości odpowiadającej ich wartości stwierdzonej w protokołach przekazania majątku, bilansach lub innych dokumentach księgowych, podwyższonej odpowiednio do wzrostu przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, jaki nastąpił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta