Przejęte długi
Sądowa wykładnia
Przejęte długi
Ustawa z 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych przewiduje w art. 28 możliwość zapłaty podatku przez potrącenie z należności podatnika wobec Skarbu Państwa. Według tego przepisu zobowiązanie podatkowe podlega, na wniosek podatnika, a także z urzędu (inicjatywy organu podatkowego) potrąceniu z wzajemnej, bezspornej i wymagalnej wierzytelności podatnika wobec Skarbu Państwa, w tym również z należności wynikających z dostaw towarów, wykonywania robót i usług na rzecz państwowych jednostek budżetowych. O dokonaniu potrącenia organ podatkowy zawiadamia podatnika.
Przepis ten pozwala wierzycielowi Skarbu Państwa odzyskać to, co mu się należy, w ten sposób, że nie będzie płacił podatku. Należność, która ma być potrącona, musi być bezsporna, tj. nie kwestionowana ani co do swego istnienia, ani co do wysokości, i wymagalna, tj. taka, której termin zapłaty już minął. Nie można zatem domagać się potrącenia podatku z należności przyszłych.
W wyroku z 10 listopada 1995 r. (III SA 307/ 95) Naczelny Sąd Administracyjny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta