Odpowiedzi na listy
Odpowiedzi na listy
Jan K. , Studzienice
Oddzielną kwestią jest brak obowiązku zapłacenia podatku od remanentu likwidacyjnego przez o sobę likwidującą działalność gospodarczą prowadzoną jednoosobowo po to, by kontynuować ją w spółce, a oddzielną obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej od zawiaranej umowy spółki. W myśl art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stanowi likwidacji m. in. zmiana formy prawnej, w jakiej prowadzona jest działalność. W razie więc przekształcenia polegającego na zaprzestaniu samodzielnego prowadzenia działalności ikontynuowania jej w spółce cywilnej nie płaci się podatku dochodowego od remanentu likwidacyjnego, pod warunkiem że wartość remanentu zostanie wniesiona do spółki.
Obowiązek wniesienia opłaty skarbowej od umowy spółki wynika natomiast z art. 1 ust. 1 pkt 2 lit. eustawy z 31 stycznia 1989 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. nr 4, poz. 23 ze zm. ). Jej wysokość od takiej umowy normuje § 68 rozporządzenia ministra finansów z 9 grudnia 1994 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. nr 136, poz. 705) . Zasady ustalania tej opłaty są takie same dla różnych rodzajów spółek: cywilnych, z ograniczoną odpowiedzialnością, a nawet akcyjnych (Krystyna Chustecka: Opłata skarbowa w 1996 r. , seria Vademecum Podatnika 65, wyd. Difin, Warszawa 1996) . Podstawą do naliczania opłaty jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta