Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Burzenie Moskwy

11 maja 1996 | Plus Minus | TJ

Preteksty

Burzenie Moskwy

Mieszkam na skrzyżowaniu Rakowieckiej i Puławskiej, w oficynie, która stoi cicho na podwórku. Z kuchni patrzę nocą w światła mieszkania, gdzie ukrywał się marszałek Rydz-Śmigły, z pokoju widzę dawne okna mieszkania Wańkowicza, gdzie potem kwitł opozycyjny salon u Tadzia Walendowskiego. Kiedyś owe miejsce to był "trójkąt bermudzki", rejon między bezpieką, kinem Moskwa i więzieniem. Brama MSW niemal stuka w nos mojej bramy, kiedyś mnie stuknęła w głowę, ale to było dawno. I po co było tak się denerwować? Nieco dalej w więzieniu siedziało tylu znajomych, że jadąc autobusem wspinałem się na palce, by ich zobaczyć.

Kino Moskwa było raczej niewinne. Za chwilę będzie zburzone. W poprzedni wtorek był ostatni pokaz filmowy, a ja dureń nie poszedłem, nie mogę sobie darować. To kino, nawet jeśli nie było piękne -- trudno się spierać czy to zabytek -- było przecież jedną ze zmarszczek tego miasta, któremu wojna zabrała nawet zmarszczki. W dziurze, która wkrótce powstanie, wyrośnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 748

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament