Od spiskowca do dyktatora
Nowa biografia Józefa Piłsudskiego
Od spiskowca do dyktatora
Spiskowiec, Komendant, Naczelnik, Dyktator -- tak zatytułował rozdziały biografii Marszałka jej autor Włodzimierz Suleja. Najwięcej stron poświęcił Piłsudskiemu irredentyście, dowódcy strzelców i I Brygady, wodzowi wwojnie 1920 r. Stosunkowo mniej natomiast Piłsudskiemu jako Naczelnikowi Państwa i dyktatorowi po roku 1926. Takie rozłożenie akcentów jest prawem autora, niemniej jednak czytanie dziś biografii Marszałka kieruje w dość naturalny sposób uwagę właśnie na lata, w których stał na czele państwa. Chociażby ze względu na chęć skonfrontowania pierwszych lat II i III Rzeczypospolitej, zachowań polityków i partii, modeli ustrojowych.
Piłsudski w czasie gdy sprawował urząd Naczelnika Państwa obrzucany był insynuacjami i kalumniami, kążyły o nim najbardziej fantastyczne plotki. Wszystko to, jak zauważa Suleja, godziło nie tylko w Piłsudskiego osobiście, lecz w autorytet władz państwowych, wytwarzało szkodliwy obyczaj. W 1922 r. Piłsudski apelował do nowo wybranych parlamentarzystów, by dowiedli, że "w naszej ojczyźnie istnieje możliwość lojalnej współpracy ludzi, stronnictw i instytucji państwowych". Wydaje się -- stwierdza Suleja -- że po doświadczeniach minionych lat w spełnienie tych życzeń nie wierzył. Dość oszczędnie (a szkoda) pisze autor o osądzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta