Swoboda to nie jest kaprys
Przewrót majowy 1926 roku
Swoboda to nie jest kaprys
Jerzy Mikke
"Staję do walki z głównym złem państwa: panowaniem rozwydrzonych partii i stronnictw nad Polską, zapominaniem o imponderabiliach, a pamiętaniem tylko o groszu i korzyści"-- mówił marszałek Józef Piłsudski w wywiadzie, który ukazał się 11 maja 1926 r. w "Kurierze Porannym" i natychmiast został skonfiskowany przez Komisariat Rządu. Następnego dnia Piłsudski dokonał wojskowego zamachu stanu.
Aby zrozumieć genezę przewrotu majowego, trzeba powrócić myślami do czasów rządu Aleksandra Skrzyńskiego (20 XI 1925 -- 5 V 1926) ; na jego kadencję przypada bowiem era prawdziwej sejmokracji.
Był to rząd parlamentarny, utworzony w imię "zgody narodowej", skupiający wszystkie znaczące siły polityczne, od prawicy po lewicę, ale na skutek sprzeczności interesów między nimi całkowicie niezdolny do sprawowania władzy i podejmowania uchwał. Swój udział w koalicji ze skrajną prawicą PPS wyjaśniała w specjalnej odezwie: "Wchodzimy do rządu, aby ratować państwo i klasę pracującą od katastrofy grożącej życiu gospodarczemu narodu, gdyż stan ten grozi społeczeństwu ruiną i osłabieniem, mogącym spowodować upadek demokracji polskiej i w ślad za tym -- upadek państwa".
I rzeczywiście, sytuacja gospodarcza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta