Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jedność mięśni i ducha

11 maja 1996 | Plus Minus | KR

Od Aten do Atlanty

Jedność mięśni i ducha

Krzysztof Rawa

23 maja 1906 roku w siedzibie Komedii Francuskiej w Paryżu baron Pierre de Coubertin zorganizował Konferencję Konsultatywną w Sprawie Olimpijskich Konkursów Sztuki i Literatury. Zebrani -- głównie paryska elita intelektualna -- mieli wyrazić swoje zdanie na temat uwzględnienia sportu, jako źródła inspiracji w twórczości artystycznej. W przemówieniu otwierającym obrady Coubertin tak sformułował podstawowe cele Konferencji: "Połączenie legalnym związkiem małżeńskim dwu rozdzielonych od dawna stron: >>Mięśni<< i >>Ducha<<. .. " oraz ". .. rozpatrzenie zakresu i form włączenia literatury i sztuki do programu nowożytnych olimpiad w ogóle, a wszczególności do praktyki sportu pod kątem widzenia wypływających dlań z tego faktu korzyści, przede wszystkim zaś jego uszlachetnienia i nobilitacji".

Losy tej idei są ważną częścią historii igrzysk. Z jednej strony ważną dla nas, gdyż znajdujemy w nich istotną rolę twórców z Polski, z drugiej dlatego, że obrazują ewolucję myślenia o kulturotwórczych wartościach sportu. Ewolucję, która przyniosła jednak wyłączenie olimpijskich konkursów sztuki z programu igrzysk.

Klasyczny pierwowzór

Wzorowane na duchu helleńskim idee...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 748

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament