Kto może ubiegać się o start w przetargu
Nowe przepisy zasadniczo zmieniły sposób stawiania warunków udziału w postępowaniu, jak i oceny ich spełniania
Największą zmianą jakościową w odniesieniu do warunków jest odejście od oceny potencjału wyłącznie samego wykonawcy. Zgodnie z art. 26 ust. 2a pzp może on polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków.
Wykonawca w takiej sytuacji zobowiązany jest udowodnić zamawiającemu, że będzie dysponował zasobami niezbędnymi do realizacji zamówienia, w szczególności przedstawiając w tym celu pisemne zobowiązanie takich podmiotów.
Odpowiada wyłącznie wykonawca
Wykonawca w zasadzie może posługiwać się szeroko pojętym potencjałem podwykonawców oraz podmiotów trzecich samemu tylko koordynując ich pracę. Nadal jednak to wyłącznie on odpowiada za należyte wykonanie zamówienia. W skrajnej sytuacji firma może być wyłącznie organizatorem wykonania (generalnym wykonawcą, inżynierem kontraktu), którego najistotniejszym wkładem w realizację umowy będzie organizacyjne know-how.
Tego typu konstrukcja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta