Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rada określi, jak przyznawać świadczenia

12 stycznia 2010 | Gazeta prawa i podatków | Michał Cyrankiewicz

Jednostki samorządu terytorialnego mogą przyznawać różnego rodzaju stypendia. Sportowcom za osiągnięcia, uczniom za wyniki w nauce i socjalne, a od połowy grudnia zeszłego roku także studentom i doktorantom

Zasady przyznawania tych świadczeń uregulowane zostały w czterech różnych ustawach o sporcie kwalifikowanym, o kulturze fizycznej, o systemie oświaty oraz o szkolnictwie wyższym.

Każda z wymienionych regulacji wymaga ponadto podjęcia przez organy stanowiące gmin, powiatów i województw uchwał określających szczegółowy tryb i zasady przyznawania stypendiów oraz sposób ustalania wysokości tych świadczeń.

Dla studentów i doktorantów

Najnowszym, bo obowiązującym od niespełna miesiąca, aktem prawnym, który umożliwia jednostkom samorządu terytorialnego przyznawanie stypendiów, jest nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym. Została ona uchwalona 5 listopada 2009 r., a jej przepisy obowiązują od 16 grudnia ubiegłego roku (DzU z 2009 r. nr 202, poz. 1553).

Nowelizacja ta przewiduje, że gminy (powiaty, województwa) mogą przyznawać pomoc materialną dla studentów oraz doktorantów.

Aby takie stypendia ufundować, konieczne jest wydanie przez radę (sejmik) uchwały określającej:

rodzaj pomocy materialnej, sposób i terminy ubiegania się o tę pomoc, sposób wyłaniania studentów (doktorantów), którym stypendium zostanie przyznane, oraz maksymalną wysokość pomocy, o którą student (doktorant) może się ubiegać.

Z treści dodanych nowelizacją ustawy o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8520

Spis treści
Zamów abonament