Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wypłacisz więcej zatrudnionemu, który był chory w sylwestra i po Nowym Roku

12 stycznia 2010 | Gazeta prawa i podatków | Izabela Rakowska-Boroń

Pracownik chorujący na przełomie roku może otrzymać albo wynagrodzenie chorobowe, albo zasiłek chorobowy. Uzyskanie konkretnego świadczenia zależy od tego, jakie świadczenie otrzymywał do 31 grudnia

Pracodawcy miewają kłopoty związane z wypłatą świadczeń pracownikom chorującym na przełomie roku kalendarzowego.

Spowodowane jest to dość nietypową sytuacją, w której część zwolnienia lekarskiego przypada na grudzień, a pozostała część na styczeń nowego roku.

Podstawowe znaczenie ma w tej kwestii ustalenie, jakiego rodzaju wynagrodzenie lub świadczenie było pobierane przez pracownika w ostatnim dniu roku kalendarzowego.

Jak długo od szefa

Na początku przede wszystkim przypomnijmy, że wynagrodzenie chorobowe wypłacane jest za okres 33 dni niezdolności do pracy przypadających łącznie w ciągu roku kalendarzowego (w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia – za okres 14 dni w roku kalendarzowym i dotyczy to niezdolności tej osoby do pracy przypadającej po roku kalendarzowym, w którym ukończyła ona 50 lat) w wysokości 80 proc. (w przypadku choroby, np. grypy) lub 100 proc. (np. w przypadku ciąży) wynagrodzenia pracownika.

Natomiast gdy zatrudniony choruje dłużej, to od 34. dnia niezdolności do pracy (lub od 15. dnia w przypadku osoby po 50. roku życia), przysługuje mu zasiłek chorobowy.

Trzeba też pamiętać o innej ważnej kwestii.

Nie zawsze w danym roku kalendarzowym podwładny choruje tak długo, że korzysta ze świadczenia z funduszu ZUS (zasiłek chorobowy). Po zakończeniu tego roku, od 1 stycznia następnego roku (bez względu na to,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8520

Spis treści
Zamów abonament