Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dlaczego ateiści powinni bronić krzyży

12 stycznia 2010 | Publicystyka, Opinie | Tomasz Wróblewski
autor zdjęcia: Piotr Nowak
źródło: Fotorzepa

Mamy sporo przykładów reżimów, które twierdziły, że równość jest ważniejsza od wolności i wymaga wyrzeczeń. Krzyże zrywali Stalin, Mao i Fidel Castro, od niszczenia świątyń zaczynali Kim Ir Sen i Pol Pot – pisze publicysta

Może to moda, potrzeba rozgłosu, może przekora, ale na pewno nie troska o demokrację i wolności osobiste stoi za żądaniem usunięcia krzyża z urzędu miejskiego w Świnoujściu. Sąd pewnie będzie rozważał sprawę latami, po nim kolejne instancje i wreszcie Europejski Trybunał Praw Człowieka. Ten, zgodnie z duchem postanowienia w sprawie krucyfiksów we włoskich szkołach, pewnie uzna krzyż ze Świnoujścia za szkodliwe społecznie zło.

Skończyć z szacunkiem

W przypadku włoskich szkół Trybunał odrzucił argumenty, że krucyfiks jest częścią narodowego godła Włoch, że jest nierozerwalnie związany z historią tego kraju, jego kulturą i tradycją. Nie dał także wiary argumentom, że „w obliczu Boga wszyscy jesteśmy równi”, że amerykańscy abolicjoniści, że księża ukrywający Żydów, że Matka Teresa z Kalkuty.

Katolicy, podobnie jak muzułmanie, w Europie przegrywają wojnę propagandową. Trudno dziś...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8520

Spis treści
Zamów abonament