Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Faktura dla byłego szefa czasami wyklucza 19-proc. PIT

12 stycznia 2010 | Gazeta prawa i podatków | Przemysław Wojtasik

Przedsiębiorca, który chce w tym roku przejść na liniowy podatek, musi do 20 stycznia zawiadomić o tym urząd skarbowy. Jednak nie każdy ma prawo do tej formy rozliczania

Stawka liniowa nie przysługuje na początku działalności osobom, które współpracują ze swoim byłym szefem i robią w firmie to samo co wcześniej na etacie.

Na podatek liniowy muszą poczekać przynajmniej rok.

Przykład

Pani Kowalska jest księgową. W 2009 r. była zatrudniona w firmie XYZ. Od stycznia 2010 r. rozpoczęła własną działalność (prowadzenie ksiąg rachunkowych).

Nadal współpracuje z byłym pracodawcą, wystawiając faktury za swoje usługi. Ponieważ pokrywają się one z czynnościami wykonywanymi podczas zatrudnienia, w 2010 r. nie może wybrać podatku liniowego. Zrobi to dopiero w 2011 r.

Współpraca z pracodawcą

Zakaz opłacania podatku liniowego dotyczy przedsiębiorców świadczących na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy usługi odpowiadające czynnościom, które wykonywali w ramach umowy o pracę w tym bądź poprzednim roku.

Mogą w ten sposób rozliczać się natomiast ci, którzy współpracują z byłym szefem, ale wykonują inne czynności niż na etacie.

Przykład

Pani Kowalska w 2009 r. była zatrudniona jako sekretarka w kancelarii prawnej. W listopadzie 2009 r.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8520

Spis treści
Zamów abonament