Kiedy wolna ręka, a kiedy przetarg
Duża nowelizacja ograniczyła możliwość stosowania trybów niekonkurencyjnych przy zamówieniach na usługi takie jak szkolenia czy hotelarskie
Dotychczas była możliwość udzielania zamówień na tzw. usługi niepriorytetowe, takie jak restauracyjne, prawnicze, społeczne czy zdrowotne, według znacznie złagodzonego reżimu. Zamawiający chętnie z tego korzystali, wybierając tryby niekonkurencyjne (negocjacje bez ogłoszenia oraz zamówienia z wolnej ręki).
Komisja Europejska dopatrzyła się niezgodności dotychczas obowiązującego przepisu art. 5 pzp z traktatem UE, zwłaszcza w zakresie wymaganej przez jego przepisy przejrzystości procedur zamówieniowych polegającej na zagwarantowaniu wszystkim potencjalnym oferentom odpowiedniego poziomu upublicznienia informacji umożliwiającego kontrolę bezstronności procedur przetargowych oraz otwarcie rynku usług na konkurencję.
Chcąc zapewnić zgodność art. 5 pzp z przepisami wspólnotowymi, a także ograniczyć nadużywanie zamówień z wolnej ręki, ustawodawca wprowadził wymóg uzasadnienia wyboru trybu niekonkurencyjnego dla zamówień na usługi niepriorytetowe. Ponadto upoważnił prezesa Rady Ministrów do określenia, w drodze rozporządzenia, wykazu usług...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta