Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak skutecznie zakwestionować niezgodną z prawem decyzję

12 stycznia 2010 | Dobra firma | Małgorzata Stachowiak

Zmiany przyjęte w dużej nowelizacji wbrew pozorom nie ograniczają się do usunięcia protestu. To raczej stworzenie nowego systemu środków ochrony prawnej

W uzasadnieniu do projektu ustawy podaje się, że ma być szybciej (bez protestu), sprawniej (jednoosobowe orzekanie przez KIO) i sprawiedliwiej (z możliwością wnoszenia odwołania również po zawarciu umowy przez zamawiającego).

Kto może wnieść odwołanie

Wykonawca, uczestnik konkursu lub inny podmiot dla skutecznego wniesienia odwołania musi wykazać:

1. Naruszenie przez zamawiającego przepisów pzp.

Ustawodawca do tej pory posługiwał się pojęciem „naruszenia przepisów ustawy”, co dawało możliwość wnoszenia protestu i odwołania również w przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów prawa powszechnie obowiązującego. Po nowelizacji pojawiły się wątpliwości co do możliwości wnoszenia odwołania przy naruszeniu przepisów innych niż pzp.

Powinny być one rozstrzygnięte na korzyść przy rozpatrywaniu dopuszczalności wniesienia odwołania z powołaniem się na naruszenie przepisów kodeksu cywilnego, który jest wprost przywołany w art. 14 ustawy pzp lub przepisów innych ustaw bezpośrednio wymienionych w tekście poszczególnych artykułów pzp.

Problem powstaje w przypadku pozostałych ustaw – przy czym należy podkreślić, że nawet brak możliwości wniesienia odwołania nie pozbawia zainteresowanych prawa do rozstrzygania sporów przed sądem powszechnym. Powstaje więc dualizm rozpatrywania sporów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8520

Spis treści
Zamów abonament