Wykonawcy muszą dużo szybciej zadawać pytania zamawiającym
Mała nowelizacja ustawy w bardzo istotny sposób zmodyfikowała procedurę wyjaśniania wątpliwości dotyczących treści specyfikacji przetargowych
Zadawanie pytań przez wykonawców jest korzystne zarówno dla zamawiających, jak i wykonawców.
Umożliwia zamawiającym dokonanie korekty specyfikacji istotnych warunków zamówienia (dalej: siwz) – często nieodzownej dla możliwości porównania i oceny ofert. Z drugiej strony wykonawcy mają ustawowe narzędzie, dzięki któremu mogą wyjaśnić wątpliwości i uzyskać pewność co do sposobu sporządzenia oferty oraz realizacji zamówienia.
Dotychczas obowiązujące przepisy w ocenie wielu zamawiających umożliwiały nadużywanie procedury przez wykonawców, co skutkowało w skrajnych przypadkach znaczną liczbą pytań, często wpływających bezpośrednio przed upływem terminu obligującego zamawiającego do udzielenia na nie odpowiedzi. Zwykle paraliżowało to przebieg postępowania przed terminem składania ofert i oznaczało konieczność jego przedłużenia.
To zaś ponownie otwierało drogę do zadawania pytań do siwz. Z drugiej jednak strony częstym zarzutem ze strony wykonawców jest zły stan dokumentacji przetargowej – jej wewnętrzna sprzeczność, niespójność, braki itd., zatem procedura wyjaśnień siwz ma istotne znaczenie praktyczne.
Jak liczyć terminy
Zmieniony przez nowelizację art. 38 pzp wprowadził zupełnie nowy sposób określenia terminu na zadawanie pytań z gwarancją udzielenia odpowiedzi. Po nowelizacji wykonawcy mogą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta